scenariusz na stopy procentowe w Wielkiej Brytanii i strefie euro - 3 luty 2022

scenariusz na stopy procentowe w Wielkiej Brytanii i strefie euro – 3 luty 2022

analiza live EURUSD GBPJPY strategia na dane

Dziś mamy dwa ciekawe wydarzenia bardzo krótko po sobie: o 13:00 decyzję o stopach procentowych podejmą Brytyjczycy, a o 13:45 strefa euro nam powie czy zostanie z zerowymi stopami czy nie… Spójrzmy czy można to rozegrać…

reklama:

Strategia na dane

Dla przypomnienia – wpis ten stanowi moje przygotowanie do realizacji mojego podejścia do inwestowania na danych makroekonomicznych. Wszystkie materiały w tym zakresie znajdziecie w dedykowanym wpisie na blogu Prywatny INV€$TOR.

Sytuacja lokalna w Wielkiej Brytanii

Inflacja (CPI) w Wielkiej Brytanii w grudniu wyniosła 0,5% m/m (+0,2 pp względem prognoz) i 5,4% r/r (+0,2 pp względem prognoz). To najwyższa inflacja na wyspach brytyjskich od 1992 roku! W 2008 i 2011 roku inflacja nie przekraczała momentami 5,2%, a zdecydowaną większość XXI wieku była poniżej 3,0%.

Stopa bezrobocia w Zjednoczonym Królestwie w listopadzie 2021 wyniosła 4,1%. Od lat 80-tych tylko w 2019 roku mieliśmy u Brytyjczyków niższą stopę bezrobocia (3,8%), więc trudno nie mówić o dobrej kondycji ich rynku pracy.

PKB miesięczne, wg odczytu z 14 stycznia, wyniosło +0,9% czyli naprawdę sporo! Z czego kwartalne to już „tylko” +1,1%. Ale pamiętajmy ze gospodarka brytyjska jest gospodarką bardzo rozwiniętą, takie liczby to bardziej pasują do krajów typu Polska…

prognozy dotyczące stóp procentowych w Wielkiej Brytanii 3 lutego 2022 o 13:00

Analitycy mówią o podwyżce stóp procentowych o 0,25%. Jak pamiętamy z wpisu o 6 scenariuszach w grudniu – wtedy analitycy prognozowali brak podwyżek, ale Bank of England rynek zaskoczył mocno podnosząc stopy procentowe. Wykres jaki wtedy miałem z zasięgami wręcz oszalał, realizując w punkt moje prognozy na wypadek podwyżki stóp procentowych…

GBP/JPY 16 grudnia 2021; interwał M15; źródło: Reuters Eikon dzięki uprzejmości Traderteam.pl

decyzja ws. stóp procentowych w Wielkiej Brytanii 3 lutego 2022 o 13:00

Warunki gospodarcze są jak najbardziej wspierające podwyżkę stóp procentowych: wysoka inflacja + dobra sytuacja gospodarcza (wysokie PKB wraz z niskim bezrobociem) dają potencjał. Dlatego prawdopodobieństwo niespodzianki w postaci braku podwyżki jest bardzo bliskie zera. Z kolei podwyżka o więcej jak 0,25 pp byłaby kolejnym potężnym szokiem ze strony BoE – więc myślę, że nie zrobią tego rynkowi podczas drugiego swojego posiedzenia z rzędu. W związku z tym nie liczę na zbyt wiele, więc przygotuję się na nieprawdopodobne niespodzianki w obie strony.

sytuacja na GBP/JPY

Ostatni szczyt na wykresie godzinowym (H1) jest dość dawno, bo na początku stycznia. Jednak widać, że od 25 stycznia mamy trend wzrostowy – czyli podwyżka jest w cenie. Stąd jeśli nie podniosą gwałtowniej (o 0,50 pp) do 0,75% to dalsze wzrosty stoją pod dużym znakiem zapytania – bo rynek może zechcieć realizować zyski. Z kolei brak podwyżki to szybki zjazd do 154,8 i potem kontynuacja do 154,0…

GBP/JPY 3 luty 2022; interwał H1; źródło: Reuters Eikon dzięki uprzejmości Traderteam.pl

Sytuacja lokalna w strefie euro

Inflacja (CPI) w strefie euro w grudniu pokazała +0,4% m/m (czyli nie ma tragedii), z kolei roczny odczyt pokazał +5,0% r/r (+0,3 pp więcej niż prognozy). A to już jest dużo, zwłaszcza że ostatni raz +5,0% (lub więcej) mieliśmy w strefie euro w 1991 roku…

Stopa bezrobocia w strefie euro w listopadzie 2021 wyniosła 7,2%. Jest to najniższa stopa bezrobocia od lat 90-tych dla strefy!

PKB strefy euro (wstępne dane) opublikowane w poniedziałek pokazały nam +4,6% (-0,1 pp względem prognoz). Jest to bardzo wysokie PKB dla strefy euro, aczkolwiek wiadomo, że blednie przy odczytach PKB z 2021 roku, gdy mieliśmy dwucyfrowe wartości – a one wynikały z ujemnego PKB podczas pandemii w 2020 roku. Odczyt +4,6% jest więc bardzo pozytywny (w XXI wieku w większości mieliśmy PKB <+3,0%).

prognozy dotyczące stóp procentowych w strefie euro 3 lutego 2022 o 13:45

Decyzja wg analityków będzie jedna: utrzymanie zerowych stóp procentowych. Myślę, że się nie pomylą – EBC nie będzie wyskakiwać przed FED w tej kwestii, a nawet jak FED zacznie podnosić stopy, to sądzę, że EBC zacznie dopiero o tym myśleć. Niestety, w kontekście potencjalnej recesji w 2023 roku to zła decyzja, ale co zrobić – tacy decydenci… Natomiast zejście z bazową stawką poniżej zera jest praktycznie nierealne w obecnej sytuacji, więc rozpiszmy potencjalną niespodziankę czyli podwyżkę stóp procentowych w strefie euro do 0,10%.

sytuacja na EUR/USD

Jak to, stopy procentowe w strefie euro a ja zamiast EUR/JPY patrzę na EUR/USD? Cóż, taka godzina, taka strefa, takie małe prawdopodobieństwo, że to właśnie na tej parze jest największy potencjał. Więc tak, EUR/USD na dziś…

A na wykresie fibo pociągnięte od 14 stycznia od szczytu do dołka z 28 stycznia. Gdyby EBC zaskoczyło podwyżką (a wg ich danych do 2023 roku nie będzie podwyżek) to mamy spory potencjał na umocnienie euro. I to naprawdę duuużo, co zresztą widać na wykresie. bo co prawda najbliższe fibo jest na 1,1344, ale do 1,14 to będzie kwestia dosłownie 5-6 kwadransów, zaś świadomość, że EBC wyprzedza FED i zmienia swoją retorykę (podwyżka stóp będzie oznaczała, że EBC przestał uznawać wysoką inflację za „przejściową”!) będzie potencjałem do kilkusesyjnego umacniania się europejskiej waluty.

EUR/USD 3 luty 2022; interwał H1; źródło: Reuters Eikon dzięki uprzejmości Traderteam.pl

POWODZENIA!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Related Posts