sześć scenariuszy na publikacje danych makroekonomicznych 16 grudnia 2021

sześć scenariuszy na publikacje danych makroekonomicznych 16 grudnia 2021

analiza live AUDJPY EURUSD GBPJPY strategia na dane USDNOK USDSEK USDTRY

15 grudnia 2021 przyniósł nam dwie istotne publikacje, włącznie z najważniejszą w tym tygodniu, ale czwartek… No właśnie, czwartek to święto w RPA (Dzień Pojednania), ale jak patrzyliście na mój przegląd kalendarza to wiecie, że sporo się będzie działo przez cały dzień tak naprawdę, a zaczynamy od #NieŚpięBoCzekamNaDane – czyli o 01:30 Australia! A potem od 9:30 do 13:45 co 30/60/90 minut coś… Do roboty!

reklama:

Strategia na dane

Dla przypomnienia – wpis ten stanowi moje przygotowanie do realizacji mojego podejścia do inwestowania na danych makroekonomicznych. Wszystkie materiały w tym zakresie znajdziecie w dedykowanym wpisie na blogu Prywatny INV€$TOR.

dolar amerykański czy nie dolar amerykański na czwartek?

Co prawda przy publikacji scenariusza na PKB w Nowej Zelandii wspomniałem, że dolar to będzie kiepski wybór ze względu na wieczorną decyzję FOMC 15 grudnia – jednak poranek 16 grudnia już rynek powinien być spokojniejszy. Oczywiście stopę bezrobocia w Australii będę rozgrywał na innej parze niż AUD/USD.

Jakby ktoś się zastanawiał czemu dałem obrazek z Venoma na tytułowy – bo sporo flag by stworzyło zamieszanie, a w scenariuszach macie wyjaśnienie…

stopa bezrobocia w Australii 16 grudnia 2021 o 01:30

Poprzedni odczyt stopy bezrobocia w Australii wynosił 5,2%. Obecnie analitycy szacują ją na 5,0%. Dla strategii na dane odczyt na poziomie ≥5,2% będzie sygnałem do osłabienia australijczyka. I na takie dane liczę.

sytuacja na AUD/JPY

Australijczyk względem jena się mocno umacniał dzisiaj, jednak nim zerkniemy na wykres godzinowy, wyciągnijmy sobie fibo na wykresie dziennym (D1), żeby mieć jakiś punkt zaczepienia:

AUD/JPY, 15 grudnia 2021, interwał D1; źródło: Reuters Eikon dzięki uprzejmości Traderteam.pl

Na wykresie godzinowym (H1) widać wyraźnie, że mieliśmy po decyzji FOMC całkiem spory ruch wynikający z osłabienia jena japońskiego. W efekcie jest z czego „schodzić” na wypadek wyższego bezrobocia w Australii. Target ustawiam na 81,00…

AUD/JPY, 15 grudnia 2021, interwał H1; źródło: Reuters Eikon dzięki uprzejmości Traderteam.pl

stopa bezrobocia w Szwecji 16 grudnia 2021 o 09:30

Szwedzka stopa bezrobocia o 9:30 ma 7,6% z poprzedniego odczytu i brak prognoz na ten odczyt. Dlatego za niespodziankę przyjmuję odczyt różniący się o 0,4 pp od poprzedniego odczytu. Czyli albo ≤7,2% albo ≥8,0%.

sytuacja na USD/SEK

Na wykresie godzinowym mamy bardzo jasną sytuację na USD/SEK na wieczór 15 grudnia – osłabienie korony do 9,15, umocnienie do 9,04.

USD/SEK, 15 grudnia 2021, interwał H1; źródło: Reuters Eikon dzięki uprzejmości Traderteam.pl

decyzja w sprawie stóp procentowych w Norwegii 16 grudnia 2021 o 10:00

Tutaj nie ma też co kombinować. Prognozy są jasne: Norwegia o 10:00 podniesie stopy procentowe o 0,25 pp do 0,50%. Niespodzianki mogą być dwie: podwyżka do ≥0,75% albo brak podwyżki.

sytuacja na USD/NOK

Wykres norweskiej korony wygląda podobnie do korony szwedzkiej powyżej. 9,07 to zasięg dla braku podwyżki, zaś podwyżka ≥0,50pp (do ≥0,75%) to zjazd co najmniej do 8,93, choć bardziej prawdopodobne, że stoczymy się do 8,90 a nawet w okolice 8,87…

USD/NOK, 15 grudnia 2021, interwał H1; źródło: Reuters Eikon dzięki uprzejmości Traderteam.pl

decyzja w sprawie stóp procentowych w Turcji 16 grudnia 2021 o 12:00

W przypadku stóp procentowych w Turcji to nie jest decyzja ekonomiczna – tylko czysto polityczna. Prezydent (z zapędami dyktatorskimi) Erdoğan już w tym roku wymienił prezesa swojego banku centralnego na odpowiednią kukiełkę, która popiera jego poglądy – że z wysoką inflacją się nie walczy wysokimi stopami procentowymi. Efekty tej polityki widać na tureckiej lirze jak na dłoni. Tak czy inaczej, prognozy dla One-Week Repo Rate (Dec) mówią o obniżce z 15,00% na 14,00%. Myślę, że przed Nowym Rokiem mogą te stopy zejść jeszcze niżej. Nie zdziwię się jeśli je zetną nawet i o 2-3 pp do 12-13%… A wtedy na lirze tureckiej lecimy z drugą częścią Venoma: czyli let there be carnage!

sytuacja na USD/TRY

UWAGA! Rozgrywanie liry tureckiej jest BARDZO ryzykowne!!

Ruchy na tej walucie przy publikacji danych potrafią mieć olbrzymie luki cenowe!!

Na początek zerknijmy jak źle jest z turecką lirą. By to w pełni zobrazować daję wykres na interwale miesięcznym (MN):

USD/TRY, 15 grudnia 2021, interwał MN; źródło: Reuters Eikon dzięki uprzejmości Traderteam.pl

Na wykresie godzinowym (H1) na koniec 15 grudnia widać zatrzymanie ceny tak nieco „od czapy” przy 14,85… Ale fibo nam sugeruje, że większa obniżka powinna nam pozwolić na atak nie tylko na 15,00 ale na 15,218. Tak więc – turecka liro do piekła!

USD/TRY, 15 grudnia 2021, interwał H1; źródło: Reuters Eikon dzięki uprzejmości Traderteam.pl

decyzja w sprawie stóp procentowych w Wielkiej Brytanii 16 grudnia 2021 o 13:00

W Wielkiej Brytanii rynek nadal nie spodziewa się cudów, a jedynie 2 głosów (z 9) za podwyżką stóp procentowych, zaś pozostałych siedmiu decydentów z BoE chce utrzymania stóp procentowych na aktualnym poziomie 0,10%…

Co widzimy w danych? Ostatni odczyt inflacyjny jest na poziomie +4,6% r/r. W porównaniu do takiej Polski (+7,8% r/r) to mało. Jednak dla Brytyjczyków całkiem sporo, bo przez ostatnie 10 lat nie przekraczali +3,0%.

Bezrobocie w kraju jest na poziomie 4,2% i to wg historycznych danych całkiem pozytywne dane dla Wielkiej Brytanii.

W przypadku PKB (current prices) wzrost kwartalny to +1,4% czyli całkiem spoko.

Tradycyjnie: niespodzianka to coś co nam jest potrzebne do zarabiania w strategii na danych. Szanse na podwyżkę stóp są dość małe, ale nadzieja zostaje 😉 może też być większa grupa chętnych na podwyżkę co też nam funta powinno umocnić…

sytuacja na GBP/JPY

Statystyka na 16 grudnia dla GBP/JPY to 58% long na 19-letniej próbie i 60% long na 10-letniej próbie. W mojej ocenie – statystyka ta jest bez znaczenia.

Funt względem jena się mocno osłabił od ostatnich scenariuszy dla tej waluty, dlatego na wykresie nie będzie „starych” kresek. Na wykresie godzinowym wziąłem poziomy fibo od ostatniego szczytu w połowie listopada, co pokazuje nam, że 15 grudnia kończymy dzień blisko poziomu 38,2% czyli 151,16. Umocnienie funta, które chciałbym żeby na skutek decyzji BoE nastąpiło, daje nam potencjał lekką ręką do 152,0, a może nawet i do zniesienia 61,8% czyli 152,52…

GBP/JPY, 15 grudnia 2021, interwał H1; źródło: Reuters Eikon dzięki uprzejmości Traderteam.pl

decyzja w sprawie stóp procentowych w strefie euro 16 grudnia 2021 o 13:45

OK, wiem, że w kalendarzu podałem (warte obserwacji) przy decyzji o stopach procentowych w strefie euro. Jednak niezależnie od FOMC może być interesujący ruch, gdyby się zdecydowali na jakąś niespodziankę – choć jak czytam niektóre wypowiedzi ludków z EBC to jakbym słyszał naszych „orłów” z RPP… Tak czy inaczej, zobaczmy jak może wyglądać sytuacja na EUR/USD na jakieś 16h przed publikacją i czy będzie co rozegrać ewentualnie, gdyby jakimś cudem podnieśli stópki o 0,1 pp….

sytuacja na EUR/USD

Tu może być ciekawie – statystykę na dzisiejszy dzień dla EUR/USD mamy bardzo silną: 79% long na 19-letniej próbie oraz 90% long na 10-letniej próbie. Stąd też m. in. moje zainteresowanie dzisiaj tym odczytem.

Zaś decyzja FOMC zrobiła ładną „szpilę” na najpopularniejszej parze walutowej. I ta właśnie „szpila” na wykresie godzinowym (H1) posłuży nam za punkt zaczepienia fibo poprowadzonego od lokalnego szczytu z 8 grudnia. W efekcie widać, że jeśli byśmy przebili ten trudny do pokonania „na stałe” opór na 1,130 to droga do 1,135 jawi się niczym autostrada do nieba! A w zanadrzu (choć pewnie potrwałoby to parę godzin) jest nawet 1,138…

EUR/USD, 15 grudnia 2021, interwał H1; źródło: Reuters Eikon dzięki uprzejmości Traderteam.pl

Tyle ode mnie na dziś/jutro…

POWODZENIA!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Related Posts