sekwencja tygodniowa – 23. tydzień 2019
Sekwencja tygodniowa to kolejny element wyciągnięty z raportów Trading Day of the Month, które tworzę zainspirowany pracą L. Williamsa. Dzisiaj sekwencja na 23. tydzień 2019 roku czyli okres od 3 do 7 czerwca 2019.
Sekwencja podaje czy mamy w ciągu najbliższych dni tradingowych trafia się jednokierunkowy (max 1. dzień o przeciwnym kierunku) cykl na danym instrumencie. Statystyka mówi o średniej sile sygnału z tych dni. Statystyki na konkretny dzień publikuję każdego ranka na fanpejdżu na Facebook’u oraz na Twitterze.
Na początek mała informacja: w poniedziałek Londyn i Stany Zjednoczone mają wolny dzień na giełdach. Warto to wziąć pod uwagę w kontekście najbliższych transakcji.
- DAX: brak sekwencji na ten tydzień zarówno dla próby 24-letniej jak i dla próby 10-letniej;
- FTSE100: brak sekwencji dla próby 19-letniej, dla próby 10-letniej mamy od poniedziałku czterodniową sekwencję spadkową (60%) z brakiem jednoznacznej informacji o ruchu w środę (50/50);
- WTI: brak sekwencji na ten tydzień zarówno dla próby 36-letniej jak i dla próby 10-letniej;
- złoto: brak sekwencji na ten tydzień zarówno dla próby 44-letniej jak i dla próby 10-letniej;
- indeks dolara (DXY): brak sekwencji na ten tydzień dla 12-letniej próby;
- S&P500: dla próby 19-letniej sekwencja wzrostowa od poniedziałku do czwartku (67%) z korektą w środę (53%); sekwencja dla próby 10-letniej wygląda podobnie: trzy sesje wzrostu od poniedziałku (63,3%) z przerwą w środę.
- NASDAQ: dla próby 19-letniej trzy sesje wzrostowe od poniedziałku (60%), dla próby 10-letniej brak sekwencji;
- Dow Jones: dla próby 19-letniej cztery sesje wzrostowe od poniedziałku (62%) z przerwą w środę (53%); dla próby 10-letniej brak sekwencji.
Siła sygnałów
Niemiecki indeks ma statystycznie bardzo słaby tydzień przed sobą z masą mieszanych danych. Brak również silnych* sygnałów intraday’owych. Najciekawiej zapowiada się 10-letnia próba w piątek, 7 czerwca.
Brytyjski indeks nie odstaje za bardzo od niemieckiego, a sekwencja 10-letnia ma słaba siłę (60%) i niewiadomą w środę. Średni zasięg spadków powinien wynieść ~120 punktów, jeśli w „niejednoznaczny” dzień byłyby również spadki to średni zasięg rośnie do ponad 180 punktów.
Indeks dolara (DXY) nie pokazuje żadnej sekwencji, a potencjalnie nieco lepszą statystykę otrzymamy w tym tygodniu w poniedziałek.
Ropa WTI nie ma sekwencji ani silnych* ruchów dla długiej próby w tym tygodniu. Mocniejsze statystyki intraday’owe dla WTI przypadają w poniedziałek, środę oraz piątek – ale zbyt słabe by generować sygnał. Można je jednak wykorzystać do wsparcia odczytów z innych strategii.
Złoto pozostaje bez jednoznacznej sekwencji, jednak definitywnie wygrywa siłą* sygnałów intraday’owych w czwartek i piątek – zwłaszcza w czwartek mamy kumulację silnych sygnałów zarówno z całej, 44-letniej próby jak i z ostatniej dekady.
Czas na amerykańskie indeksy, a zaczynamy od S&P500. Dwa silne* sygnały intraday’owe w poniedziałek i wtorek dla 19-letniej próby, ze średnim zasięgiem 17 punktów (maksimum ponad 60 pkt w dwa dni!).
NASDAQ z sekwencją o średnim zasięgu ponad 95 punktów (maksima ponad 500 pkt!) i najsilniejszym* intraday’owym kumulacyjnym sygnałem we wtorek daje szanse na zajęcie zyskownej pozycji na rynku.
Dow Jones czyli 30 największych amerykańskich przedsiębiorstw najsilniejszy* sygnał intraday’owy daje w poniedziałek, z kolei sekwencja ma średni zasięg 326 punktów (korekta średnio 83 pkt), a maksimum dla sekwencji wynosi ponad 990 punktów (!) z korektą na ponad 200.
Statystyki na każdy dzień są publikowane, jak wspomniałem, codziennie na fanpejdżu na Facebook’u oraz na Twitterze.Ze względu na liczne prośby, statystyki od tego tygodnia będą się pojawiać dzień wcześniej, po 19:30.
*Silny sygnał oznacza dla mnie ponad 70% dla długiej próby (minimum 15 lat) lub ponad 80% dla próby dziesięcioletniej. W przypadku nałożenia się silnych sygnałów statystycznych dla długoterminowej i 10-letniej próby mamy swego rodzaju statystyczną kumulację czyli ten poszukiwany Trading Day of the Month.
Dokładniejszy opis metodologii i potencjalnego wykorzystania publikowanych statystyk przeczytacie we wpisie codzienna statystyka – o co chodzi?