analiza live

surowce rolne – analiza mikołajkowa

analiza live

Dawno nie było analizy, bo też dawno nie patrzyłem na ten rynek. Pora to zmienić. Kawa, kukurydza, pszenica, cukier, soja, kakao – co o nich sądzę na początku grudnia?

reklama:

Kukurydza

Dzisiaj patrząc to rynek widzę na wykresie widzę szeroki kanał w przedziale od $345 do $360. I obecnie cena jest w jego środku. Krótkoterminowe fibo pokazuje dwa najbliższe poziomy: $353,0 (dla shortów) oraz 360,6 (dla longów). Drugie fibo które wyznaczyłem ma najbliższe poziomy przy $346,5 (dla shortów) oraz $357,6 (dla longów).

kukurydza, interwał H1; źródło: xStation 5

Tyle techniki. Z kolei ostatni raport Commitment of Traders (CFTC) z 28 listopada pokazuje równowagę inwestorów jeśli chodzi o kontrakty na kukurydzę – co prawda historycznie nie było tam wielki przewag którejś ze stron, jednak gdy przewaga wynosi mniej niż 50 tysięcy kontraktów to nie warto zwracać na to uwagi.

Biorąc też pod uwagę fundamentalnie słaby okres dla kukurydzy ze względu na okres zimowy to nie inwestuję w ten surowiec dzisiaj.

Pszenica

Jedno z moich ulubionych aktywów. Jednak technicznie patrząc też, jak na kukurydzy, mamy od pewnego czasu ruch boczny i jesteśmy dokładnie w jego środku. Krótkoterminowo można narysować linię niewielkiego trendu spadkowego, z kolei fibo mi pokazuje że ten ruch boczny jest właśnie pomiędzy jego poziomami $415 i $449. Gdyby wyznaczyć bardziej krótkoterminowe fibo to jesteśmy właśnie na zniesieniu 38,2 czyli w okolicy $433,15. Kolejne dwa poziomy to $438,6 (dla longów) i $426,4 (dla shortów).

pszenica, interwał H1; źródło: xStation 5

Z kolei raport CFTC, także z 28 listopada, pokazuje większe pozycjonowanie się na spadki pszenicy.

Nie moja przestrzeń, nie moja bajka, nie wchodzę w to. Poczekam aż kurs się zdecyduje ruszyć w którymś kierunku  i wtedy wystawię oczekujące zlecenia.

Soja

Jutro (7 grudnia) rolowanie kontraktów na soję, nie robię analizy.

Cukier

Technicznie cukier wpadł w kanał pomiędzy dwoma zniesieniami fibo: %15,46 i $14,87. Obecnie zszedł nieco poniżej tej dolnej granicy, ale jeśli będzie powtórka z 21 listopada to wrócimy w górę. Jeśli byśmy mieli kontynuować spadki, to kolejna silna granica to $14,6 a potem $14,3. Ciężko mi stwierdzić czy ten ruch obecnie to korekta dla wzrostów czy może sugestia ruchu w dół.

cukier, interwał H1; źródło: xStation 5

CFTC? Raport pokazuje niewielką przewagę pozycji krótkich pozycji.

Jak ktoś lubi ryzyko to pozycja oczekująca na wzrosty wystawiona powyżej $14,9 z tp na $15,35 do rozważenia. Ja na razie jej nie wystawię – takie przeczucie.

Kakao

Od miesiąca ten surowiec leci w dół. Mamy okres zbiorów, ale okres świąteczny sprawia, że firmy wykorzystujące kakao są bardziej skupione na sprzedaży produktów niż zakupach surowca. W efekcie spekulanci mają pełne ręce roboty. Technicznie to cena zatrzymała się na średnioterminowych zniesieniu fibo przy cenie $1914. Dla longów kolejne dwa silne poziomy to $1987 i $2014. Z kolei na krótko to $1853.

kakao, interwał H1; źródło: xStation 5

Raport CFTC pokazuje ciągłą (od paru miesięcy) przewagę pozycji krótkich na ziarnach kakaowca.

Generalnie widzę potencjał ruchu do jakiegoś punktu pomiędzy $1987-$2014, ale strasznie kiepski zysk do ryzyka by mi wyszedł, więc odpuszczę na chwilę obecną. Chyba, że stricte długoterminowa (co najmniej kilka tygodni) inwestycja, to jest to dobry punkt by się wystawić.

Kawa

Kolejny z lubianych przeze mnie surowców. Kiedy spojrzałem na wykres zobaczyłem naprawdę masę kresek. Nie sądziłem, że aż tyle się tego nazbierało… Co ciekawe, większość z tych kresek okazała się skuteczna ostatnio. Teraz zbliżamy się do kolejnego punktu kiedyś tam wyznaczonego przeze mnie: $126,74. Czyli pewnie przebijemy knotem i wrócimy w górę na trochę. Jeśli chodzi o fibo to przy cenie $127,0 mamy zniesienie 50%. Kolejny ważny punkt dla longów to $128,41 i potem $130,16. Shorty powinny zwracać uwagę na $125,6 i $123,6. Jeśli byśmy mieli zejść do $121,11 lub $116 to byłby wyraźny punkt do zakupu.

CFTC pokazuje jednak więcej pozycji krótkich w swoim raporcie, co w sumie się zrealizowało podczas spadków z tego tygodnia.

Dlatego też przygotowałem sobie dwa małe, długie zlecenia na kawie: 0,1 lota oczekujące od ceny $127,88 z tp $130,16 i sl $126,78 oraz drugie, 0,25 lota od ceny $128,90 z tp $131,26 oraz sl $127,44. Pozycje stricte na grudzień, liczę na aktywację i zamknięcie jeszcze przed świętami. Z czego po aktywacji będę uważnie obserwować rynek.

kawa, interwał H1; źródło: xStation 5

A co Wy sądzicie o tych surowcach i mojej analizie?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Related Posts