Today in USA – czwartek 16 kwietnia 2020
Zapraszam na czwartkowy odcinek Today in USA o 14:00 w Comparic24.
A czego spodziewać się po dzisiejszym programie?
- czy Donald Trump zaszkodzi całemu światu by tylko „dokopać” Chinom i Iranowi?
- wyniki i prognozy finansowe największych banków USA;
- aktualizacja sytuacji z koronawirusem.
I nie tylko!
Zapraszam do oglądania i aktywnego udziału w programie!
Przeczytaj wszystkie aktualności z dzisiaj!
- Administracja Donalda Trumpa chce zablokować specjalny projekt Międzynarodowego Funduszu Walutowego zwanego Special Drawing Rights (SDR) który miałby zapewnić do $500 mld dla 189 krajów członkowskich. Powodem blokady jest możliwość „bezwarunkowego” dostępu do środków również Iranowi czy Chinom, a na to Donald Trump się nie chce zgodzić. Poprzednia alokacja środków ($250 mld) miała miejsce w 2009 roku podczas kryzysu finansowego. Wg niektórych analityków kwota dostępna w SDR powinna przekroczyć $1 bilion. Pierwsze pomysły na SDR pojawił się już w marcu, ale zostały zawetowane przez USA.
- Citibank odnotował 46% spadek wyników za Q1 2020, głównie za sprawą kart kredytowych (odpowiadających za 16% przychodów netto spółki w 2019 roku). Zdaniem analityków Citi ma też mniej innych działów, które mogłyby zredukować zagrożenie dla spółki. Spółka pod koniec marca utworzyła $4,9 mld rezerw na problemy ze spłatami kredytów i pożyczek klientów. To przełożyło się na stratę amerykańskiego oddziału w Q1 2020 na poziomie $837 mln. Jednocześnie końcówka marca to spadek transakcji kartami kredytowymi o 30% w USA. Mimo to cała CitiGroup odnotowało przychód $20,73 mld (prognozy były na $19 mld), a dochód netto spadł z $4,71 za Q1 2019 do $2,52 mld w Q1 2020. Jednak w przeliczeniu na akcję dochód netto był o $c1 wyższy od prognoz ($1,05 vs $1,04).
- Wyniki finansowe JP Morgan pokazały spadek kwartalnego zysku o ponad 60%, głównie przez stworzenie rezerw podobnych do tych w Citi – ale w kwocie $3,8 mld. Mimo że to o ponad miliard mniej niż Citi, to znacznie więcej niż Bank of America, który zwiększył swoje rezerwy o około $800 mln.
Kartka z kalendarza:
- 16 kwietnia 1947 roku – Amerykański przemysłowiec i polityk Bernard Baruch po raz pierwszy użył terminu „zimna wojna”.
- 16 kwietnia 1948 roku – Prezydent USA Harry Truman podpisał ustawę opartą na Planie Marshalla, czyli wsparciu materialnym dla krajów zniszczonych podczas II Wojny Światowej. Radziecka strefa wpływów po II WŚ odmówiła udziału w planie Marshalla.
- Aktualizacja koronawirusowa: