Today in USA – poniedziałek 20 kwietnia 2020

koronawirus Today in USA

Today in USA w Comparic24 o stałej godzinie 14:00! Czego możecie się spodziewać w tym programie?

reklama:

A w dzisiejszym odcinku między innymi:

 • omówienie sekwencji tygodniowej;
 • odczyt PKB Chin na historycznym dnie;
 • pomoc Prezydenta dla amerykańskich rolników;
 • import produktów z USA do Polski na historycznych szczytach;
 • finanse Forda;
 • obchodzenie prawa przez amerykańskie linie lotnicze;
 • i nie tylko!

Zapraszam serdecznie od 14:00 do oglądania!

Przeczytaj wszystkie aktualności z dzisiaj!

Spis aktualności:

 • Odczyt chińskiego PKB za Q1 2020 pokazał spadek w ujęciu kwartalnym o 9,75%, a w ujęciu rocznym o 6,8%. To najgorszy wynik w historii chińskich odczytów PKB, które dotychczas zawsze pozostawały powyżej 6,0% na plusie.
 • Prezydent Trump ogłosił w piątek program pomocy dla amerykańskich rolników w walce ze skutkami pandemii koronawirusa. $16 mld ma trafić bezpośrednio do producentów i farmerów, z kolei $3 mld ma być wykorzystane do masowych zakupów płodów rolnych, które zostaną przekazane bankom żywności, kościołom i grupom pomocy.
 • W 2019 roku import amerykańskich płodów rolnych w Polsce osiągnął wartość $512,6 mln (+6,5% r/r) – po raz pierwszy w historii przekroczono wartość $500 mln. Zdaniem USDA amerykańscy importerzy mogą nie doceniać potencjału Polski i innych rynków Europy Wschodniej ze względu na ogólne dane publikowane przez GATS (USDA Global Agricultural Trade System), który traktuje Unię Europejską jako całość, nie skupiając się na poszczególnych krajach docelowych. Najpopularniejsze produkty importowane z USA w 2019 roku to między innymi tytoń ($54,8 mln), łosoś czerwony ($42,2 mln), półprodukty żywnościowe ($35,9 mln), alkohol destylowany ($35,1 mln), winogrona oraz wino ($34,4 mln), mintaj ($29,5), migdały ($25,5 mln), pistacje ($19,5 mln), żurawina ($17,7 mln), pasza dla zwierząt ($17,0 mln), łosoś pacyficzny ($13,5 mln). Zaskakująco mało wołowiny z USA sprowadzamy: $0,4 mln.
 • Szacowane straty Forda w związku ze spadkiem sprzedaży (~21% r/r) nowych pojazdów w Q1 2020 mają wynieść ~2 mld. Spółka już teraz zabezpieczyła sobie możliwość zadłużenia się u inwestorów korporacyjnych na $8 mld – odsetki mają wynieść od 8,5 do 9,625%. Popyt na nowe papiery Forda wynosił $40 mld. GM ma nowy kredyt odnawialnego na $1,95 mld.
 • Linie lotnicze w USA walczą z obowiązkiem zwrotu pieniędzy za bilety z odwołanych lotów. Obecnie jest odwołanych od 60% do 80%. Jedną z form jest ustawienie domyślnej opcji w postaci voucheru do realizacji w przyszłości, których wartość już teraz przekracza $10 mld, z czego termin wygasania mieści się w przedziale 12-24 miesiące. Obecnie linie oferują zwroty za odwołany przez siebie lot (zgodnie z wymogami prawa), natomiast tylko Allegiant i Spirit zwracają środki za bilety anulowane przez podróżnych.
zdjęcie satelitarne plamy ropy – 1 maj 2010; źródło: Wikipedia

KARTKA Z KALENDARZA:

 • 20 kwietnia 2010 – Doszło do eksplozji na platformie wiertniczej Deepwater Horizon w Zatoce Meksykańskiej, co zapoczątkowało katastrofę ekologiczną. Zginęło 11 pracowników, platforma zatonęła po 2 dniach, a do Zatoki Meksykańskiej dostało się 4,9 mln baryłek ropy naftowej. Była to największa katastrofa ekologiczna w historii USA. Na zdjęciu plama ropy na zdjęciu satelitarnym z 1 maja 2010.

 

aktualizacja koronawirusa:

infografika z aktualizacją wirusa 19 kwietnia 2020

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Related Posts