dzień 4 – 05/07/2016
Dzisiaj zaczynamy od dobrej wiadomości: za aktywację rachunku, wpłatę i pierwszą transakcję otrzymałem bonus od XTB w wysokości 1,33% mojej inwestycji. Tak więc od rana dobra wiadomość, wyższe saldo i wartość rachunku przekroczyła 110%! Oczywiście w tabelce ujmę również i ten bonus gdyż niejako go „zarobiłem”. O tym, że w ogóle jest promocja to się dowiedziałem po telefonie od pracownika XTB.
Wracając do danych, to dzień zaczął się nieźle, wartości PMI dla usług w Europie był wyższe niż prognozowane (za wyjątkiem Francji, gdzie prognoza się sprawdziła i wartość pozostała na niezmienionym poziomie). Trochę zaskakujące jest, że po takich wiadomościach Brent wciąż ciągnie w dół, możliwe że dotrze do wsparcia na poziomie ~48 dolarów za baryłkę, po której powinna znów zyskiwać 🙂
PMI ( Payment Morality Index) to wskaźnik moralności płatniczej, który jest oceniany na podstawie niedawnych i bieżących zachowań konkretnej gospodarki. Generalnie uznaje się go za czynnik wyprzedzający koniunkturę na rynku.
A teraz spójrzmy na dzisiejszą tabelkę.
Ja widać dzisiaj istotne znaczenie miało dla mnie złoto, w sumie była to najdłużej otwarta pozycja w mojej krótkiej historii inwestowania poprzez XTB, ale okazało się, że było warto – tuż po godzinie 13 złoto wyskoczyło o 3 dolary na uncji 🙂 Trailing stop ustawiłem na niecałego dolara poniżej aktualnego kursu. Obserwując widziałem jak rośnie, wpierw na zysk na poziomie 4,8% a po jakiś dwóch minutach na prawie 7%, po czym kurs zaczął spadać… Automat wyrzucił mnie z zyskiem 6,8% co jest według mnie bardzo dobrym wynikiem, który powiększył moje saldo 🙂 A popołudniu wykorzystanie trendu spadkowego na ropie, gdzie TS dał mi 4,26% zysku. Co prawda gdyby był większy odstęp bym mógł zarobić więcej, ale nie bądźmy zachłanni.
Cały dzień zdecydowanie na plus 🙂
Jutro z kolei mamy od rana przemówienie szefa Europejskiego Banku Centralnego. Później nadejdą wiadomości z amerykańskiego rynku: PMI dla usług, zmiana zatrudnienia pozarolniczego czy protokół z posiedzenia Federalnego Komitetu ds. Otwartego Rynku, który decyduje między innymi za podaż pieniądza i kształtowanie polityki pieniężnej USA. Ich nastroje po pierwszym półroczu tego roku będą miały duże przełożenie na globalny rynek.