scenariusz na stopy procentowe w USA - 26 stycznia 2022

scenariusz na stopy procentowe w USA – 26 stycznia 2022

analiza live strategia na dane USDJPY

Bank Kanady za nami (nie zaskoczyliście, a fe BoC!) , czas przygotować się na USA. Choć nie ukrywajmy – szału nie będzie. Raczej…

reklama:

Strategia na dane

Dla przypomnienia – wpis ten stanowi moje przygotowanie do realizacji mojego podejścia do inwestowania na danych makroekonomicznych. Wszystkie materiały w tym zakresie znajdziecie w dedykowanym wpisie na blogu Prywatny INV€$TOR.

Sytuacja lokalna w USA

Inflacja (core CPI) w USA osiągnęła 5,5% w grudniu (+0,1 pp względem prognoz i +0,6 pp względem listopadowej inflacji).

Stopa bezrobocia w grudniu spadła do 3,9% (-0,2 pp poniżej prognoz i -0,3 pp poniżej listopadowego odczytu), jednak NFP pokazało przyrost +199k zamiast prognozowanych +400k.

prognozy dotyczące stóp procentowych w USA 26 stycznia 2022 o 20:00

Zgodnie z prognozami dzisiaj nie ma dojść do podwyżek stóp procentowych. Szacunek mówi, że zaledwie 5% analityków wietrzy podwyżkę, podczas gdy 95% zakłada utrzymanie stóp procentowych na niezmienionym poziomie. Biorąc pod uwagę, że nieprzewidziana przez analityków podwyżka stóp procentowych by zachwiała zaufaniem rynku do Jerome’a Powella. Dlatego rynek teraz oczekuje co najwyżej jastrzębich wypowiedzi. Ponieważ rynek wycenia pierwszą podwyżkę stóp procentowych w marcu 2022 na ponad 90%, to takiej zapowiedzi się oczekuje.

Jerome Valeska (z serialu „Gotham„) oraz Jerome Powell z FED – zupełnie bez powodu są razem 😉

W maju 2022 prawie 50% analityków szacuje, że będzie druga podwyżka stóp procentowych.

 

Ponieważ rozgrywanie „jastrzębiego” tonu FOMC jest niezgodne ze strategią na danych, to muszę wyjść z rozpiski na to szacowane przez parę procent analityków na dziś: niespodziewaną podwyżkę stóp procentowych już teraz. Biorąc pod uwagę, że mamy bardzo wysoką inflację w USA, a rynek pracy nie stoi tak źle (bardzo niska stopa bezrobocia) byłaby to decyzja odważna, a nawet nieco szalona gdyby już teraz podnieśli stopy procentowe, z drugiej strony: FOMC by załadował swój rewolwer do obniżania stóp procentowych gdyby doszło do skrajnie mocnej eskalacji konfliktu w rejonie wschodniej Ukrainy – pod pojęciem skrajnej eskalacji rozumiem bezpośrednie zaangażowanie wojsk NATO w walkę z wojskami rosyjskimi. Szanse na to są praktycznie zerowe, jednak możliwe, że decydenci w USA wiedzą więcej niż my.

Gdyby kogoś interesowało to o ekonomicznych skutkach wojny Rosja – Ukraina nagrałem specjalny odcinek Surowcowe info wczoraj.

decyzja ws. stóp procentowych w USA 26 stycznia 2022 o 20:00

Jak mówiłem, szanse na podwyżkę są bardzo niskie. Jednak na to przygotuję scenariusz, bowiem rozegranie jastrzębiego tonu, którego wszyscy się i tak spodziewają jest bardzo trudne i bardzo ryzykowne.

sytuacja na USD/JPY

Tradycyjnie pod stopy procentowe w USA sięgam po USD/JPY. W razie niespodziewanej podwyżki tak naprawdę to sky is the limit, bowiem wszyscy będą brać dolara już nie garściami, a całymi łopatami! Wykres godzinowy (H1) daje nam parę fajnych punków, z lokalnym szczytem (z 18 stycznia) nieco powyżej 115,0. Natomiast gdybyśmy mieli faktycznie podwyżkę, to luka na tak płynnym instrumencie + rajd w stronę 116,0 jest wysoce prawdopodobny! Dla przypomnienia, taką sytuację mieliśmy po nieprzewidzianej zmianie stóp procentowych przez Bank Anglii 16 grudnia 2021 – rynek na GBP/JPY miał lukę w środku dnia i rajd do TP2…

Dlatego myślę, że jakby FOMC podniósł stopy procentowe dziś, to 116,0 też jeszcze dziś dotkniemy…

USD/JPY 26 stycznia 2022, interwał H1; źródło: Reuters Eikon dzięki uprzejmości Traderteam.pl

POWODZENIA!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Related Posts