Today in USA – poniedziałek 23 marca 2020
Po tygodniowej przerwie wracamy z Today in USA w Comparic24, tradycyjnie o 14:10! Czego możecie się spodziewać w tym programie?
A w dzisiejszym odcinku między innymi:
- omówienie sekwencji tygodniowej;
- aktualizacja koronawirusa i jego wpływu na amerykański rynek;
- decyzje amerykańskich banków inwestycyjnych: Goldmana, Bank of Amerika czy JP Morgana;
- informacj na temat polityki dywidendowej McDonald’s czy Boeinga;
- i nie tylko!
Zapraszam serdecznie od 14:10 do oglądania! I przypominam, że o 13:10 jest także mój program Surowcowe info, którego informacje m.in. z rynku ropy naftowej dotyczą także amerykańskiego rynku! Link do programu o towarach w tym wpisie.
Przeczytaj wszystkie aktualności z dzisiaj!
<a name=”aktualnosci”></a>Spis aktualności:
- W sobotę kongres USA starał się o przyjęcie ustawy zapewniającej ponad $1,3 bilion na wsparcie ekonomiczne pracowników, przemysłu i sektora MŚP w walce z gospodarczymi skutkami pandemii koronawirusa – co razem z działaniami FED da kwotę ponad $2 bln. Już teraz wiadomo, że w wielu miejscach bezrobocie rośnie o olbrzymie wartości: w Ohio w ubiegłym tygodniu zanotowano ponad 139 tysięcy bezrobotnych. Tydzień wcześniej ta liczba wynosiła 4 815 bezrobotnych, w cotygodniowym raporcie (publikacja w czwartek o 13:30) prognoza mówi o 750 tysiącach deklaracji bezrobocia, tydzień wcześniej było 281 tysięcy…
- Jednocześnie sytuacja obnaża wiele niewłaściwych praktyk wśród firm. Jak pokazał mi Krzysiek Abramowicz z Market Revolution.eu, amerykańskie linie lotnicze w ostatnich latach podbijały kurs akcji wykorzystując wolne środki finansowe na wykup własnych akcji, a teraz proszą o wsparcie rządowe ze względu na brak środków do walki z kryzysem wywołanym koronawirusem.
- Godzinę policyjną w ramach walki z wirusem wprowadziła Jordania, Kuwejt oraz Indie. Te ostatnie aż 16-godzinny zakaz opuszczania miejsca zamieszkania! Indie póki co mają bardzo niską (oficjalną) liczbę zachorowań na koronawirusa, co prawdopodobnie jest związane z dostępem do służby zdrowia w tym drugim pod względem ludności kraju świata.
- Goldman Sachs Group nabył za $722,4 mln aktywa GS Financial Square Money Market Fund I za $301,2 mln aktywa GS Fund Square Prime Obligations Fund po wycofaniu się sporej części inwestorów z kwotą ponad $8,1 mld w obawie przed dalszymi spadkami wyceny szerokiej gamy instrumentów finansowych. Zakupy zostały dokonane po cenach rynkowych, co ma zwiększyć płynność na rynku. Zgodnie z zasadami amerykańskiego SEC-u fundusze muszą mieć 30% aktywów możliwych do upłynnienia w ciągu 5 dni roboczych by pokryć wycofywane środki przez inwestorów. Płynność obu funduszy po tej operacji wynosi między 46 a 55%. Inne banki także podejmują podobne działania, m. in. The Bank of New York Mellon.
- Bank of America zwiększa zatrudnienie o 1700 osób do obsługi konsumentów, oferując m. in. premię $200 za pracę na „pierwszej linii” w oddziałach. Ogłosił również ulgi dla klientów i małych firm takich jak odroczenie płatności za karty kredytowe, pożyczki i kredyty hipoteczne czy zwrot opłat za prowadzenie konta.
- Z kolei JP Morgan zamyka tymczasowo 20% oddziałów, ale płaci $1000 premii pracownikom w pozostałych, otwartych punktach obsługi klienta.
- Boeing zawiesza wypłaty pensji dla CEO, dywidendę dla akcjonariuszy oraz wydłuży przerwę w wykupie akcji z rynku. Ma to wspomóc firmę w pozyskaniu „kryzysowego” finansowania od amerykańskiego rządu, które szacuje na co najmniej $60 mld i wsparcie utrzymania łańcucha dostaw dla przemysłu lotniczego. Donald Trump informował, że będzie żądał ograniczenia w wynagrodzeniach, wykupach i dywidendach od spółek mających otrzymać rządową pomoc.
- McDonald’s zapowiedział zawieszenie odkupu akcji, ale nie zamierza zmieniać swojej polityki dywidendowej, która od pierwszej wypłaty w 1976 roku jest nie tylko regularnie przyznawana akcjonariuszom, ale także corocznie podwyższana… Spółka ponownie otworzyła w Chinach 95% swoich restauracji.
- YouTube, Amazon Prime oraz Netflix na prośbę władz UE ograniczają jakość udostępnianych materiałów video by zapobiec przeciążeniom internetu w związku z zaleceniami pozostania w domach w coraz większej liczbie krajów UE. Disney+ nie wypowiedział się w tej kwestii. Strumieniowane treści video mogą stanowić ponad 60% całego ruchu internetowego w najbliższym czasie.