Today in USA – wtorek 24 marca 2020

Today in USA

Wtorkowy Today in USAComparic24, tradycyjnie o 14:10! Czego możecie się spodziewać w tym programie?

reklama:

A w dzisiejszym odcinku między innymi:

 • działania FED;
 • GM, Ford i Tesla wspomogą branżę medyczną;
 • decyzja w sprawie tokijskiej olimpiady;
 • odczyty PMI z Europy;
 • i nie tylko!

Zapraszam serdecznie od 14:10 do oglądania!

Przeczytaj wszystkie aktualności z dzisiaj!

 

Spis aktualności:

 • Po raz pierwszy w historii FED zamierza zakupić obligacje korporacyjne, w kwocie określonej jako „niezbędna” czyli de facto w sposób nielimitowany chcą wspierać rynki. Wcześniej była mowa o $700 mld na wykup obligacji państwowych i zabezpieczonych hipotekami.
 • W planach mają też uruchomienie programu pozyskiwania (czyt. Finansowania) atrakcyjnych kredytów dla małych i średnich przedsiębiorstw w walce z giełdową paniką związaną z pandemią koronawirusa. Na chwilę obecną rynki zdają się odbierać działania FED także jako paniczne i reagują negatywnie, kończąc poniedziałkową sesję z prawie 3% obsuwą na S&P500. Szybko wzrosły też szacunki bezrobocia – jeszcze w weekend mówiono o 750 tysiącach bezrobotnych w tym tygodniu, a poniedziałek podniósł tą liczbę do miliona. Dzisiaj Goldman Sachs prognozuje nawet 2,5 mln.
 • Międzynarodowy Komitet Olimpijski postanowił przełożyć Letnie Igrzyska Tokio 2020 z powodu pandemii koronawirusa. To pierwszy taki przypadek w 124-letniej historii nowożytnych Igrzysk Olimpijskich (trzykrotnie odwołano zawody: 1916, 1940 i 1944). Zarówno Japonia, jak i MKOl oświadczyły, że odwołanie Igrzysk całkowicie nie wchodzi w grę. Wstępny termin to lato 2021 roku, choć w kalendarzu sportowym jest parę wydarzeń, ale przełożenie na 2022 rok będzie znacznie trudniejsze ze względu na zaplanowane Mistrzostwa Świata w Piłce Nożnej oraz Zimowe Igrzyska Olimpijskie w Pekinie.
 • Wirus wirusem, ale wybory prezydenckie w USA w listopadzie na chwilę obecną zagrożone nie są. Tak więc w niektórych Stanach co prawda poprzesuwano głosowania w prawyborach Partii Demokratycznej, ale w niektórych nie. W efekcie mamy więcej informacji na temat podziału delegatów między dwóch pozostałych w wyścigu o nominację kandydatów: Berniego Sandersa i Joe Bidena.
źródło: opracowanie własne
 • Dzisiejsze odczyty europejskich PMI-ów pokazują skalę obaw. Kompozytowy PMI we Francji 30,2 pkt (zjazd z 52,0), w Niemczech 37,2 (zjazd z 50,7), w Wielkiej Brytanii 37,1 (zjazd z 53,0), w całej strefie euro 31,4 (zjazd z 51,6). Widać Niemcy mocniej wierzą w budżetowe wsparcie rządu niż Francuzi i minimalnie lepiej niż Brytyjczycy – ci ostatni po Brexicie muszą wierzyć w swoje władze…
źródło: Reuters Eikon
 • General Motors Co i producent sprzętu medycznego Ventec przyspieszają działania w ramach partnerstwa o kryptonimie „Projekt V”, aby zbudować respiratory w fabryce GM w Kokomo w stanie Indiana, aby pomóc w zwalczaniu epidemii koronawirusa. Celem przedsięwzięcia jest zbudowanie do 200 000 respiratorów. Trump dał zielone światło GM-owi, Tesli i Fordowi na produkcję respiratorów i innych urządzeń niezbędnych w czasie epidemii koronawirusa. Twin City Die Castings Co mający umowę z 2019 z Ventec zwiększa wolumen produkcji części odlewowych respiratorów z 150 to 20 tysięcy sztuk miesięcznie. Fiat (FCA) zapowiedział zmianę linii produkcyjnej w Chinach w najbliższych tygodniach i zacznie produkować maseczki, do miliona sztuk miesięcznie, jednocześnie FCA i Ferrari zwiększają produkcję respiratorów we Włoszech.
 • Wells Fargo dołącza do banków płacących premie za obsługę klientów w swoich oddziałach. Osoby zatrudnione na pełny etat z roczną pensją poniżej $100 tysięcy rocznie otrzymają $600 premii, osoby na części etatu $300 w biurze w San Francisco, z kolei pracownicy w innych oddziałach którzy muszą przyjść do pracy (obsługa kasowa, call center, IT) będą otrzymywać $200 dziennie premii od 17 kwietnia. CitiGroup także będzie wypłacać premię, $1000 dla pracowników pracujących w oddziałach mających dochody mniej niż $60 tysięcy rocznie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Related Posts