Today in USA – poniedziałek 30 marca 2020

Today in USA

Today in USAComparic24 rusza w poniedziałek tradycyjnie o 14:10! Czego możecie się spodziewać w tym programie?

reklama:

A w dzisiejszym odcinku między innymi:

 • omówienie sekwencji tygodniowej;
 • aktualizacja koronawirusa i jego wpływu na światowe rynki;
 • podwyżki w Amazonie;
 • wybór operatora pomocy gospodarczej FED-u;
 • nowy kontrakt dla SpaceX od NASA.
 • i nie tylko!

Zapraszam serdecznie od 14:10 do oglądania! I przypominam, że o 13:10 jest także mój program Surowcowe info, którego informacje m.in. z rynku ropy naftowej dotyczą także amerykańskiego rynku! Link do programu o towarach w tym wpisie.

Przeczytaj wszystkie aktualności z dzisiaj!

Spis aktualności:

 • Japonia przygotowuje pakiet antykryzysowy, którego wartość ma przekroczyć rządowe wsparcie z 2008 roku czyli $528 mld. W ciągu 10 dni propozycja zostanie przedstawiona w japońskim parlamencie. Część projektu zakłada możliwość bezodsetkowych pożyczek dla małych i średnich przedsiębiorstw z sektora prywatnego, a także bezpośrednie dofinansowanie gotówką zarówno firm jak i gospodarstw domowych.
 • Indie ogłosiły plan stymulacji gospodarki na kwotę $22,6 mld, głównie oparte na bezpośrednim przekazaniu gotówki i żywności najbiedniejszym mieszkańcom kraju.
 • Qatar Airways zapowiedział publicznie, że będzie zmuszony do prośby o rządowe wsparcie, mimo że wciąż utrzymują regularne usługi komercyjne (około 900 lotów tygodniowo z 125 tysiącami pasażerów). Prezes spółki już teraz zrezygnował ze swojej pensji, a część pracowników dobrowolnie wzięła urlopy (zarówno płatne jak i bezpłatne). Nie podano szczegółów kiedy ani jaką kwotą Katar miałby wesprzeć swojego krajowego przewoźnika. Mimo uziemienia lotów lokalnej konkurencji z Emirates i Etihad Airways nie przyniosło to żadnych korzyści dla Qatar Airways.
 • Amazon oferuje wyższe wynagrodzenie (+$2/h) dla pracowników własnych przechodzących do pracy w magazynach spożywczych Whole Foods. Spółka oferuje dostawy produktów spożywczych do ponad 2000 miast w USA, a Koronawirus wywołał braki kadrowe w związku z zaleceniem pozostania w domu dla Amerykanów. Spółka poszukuje 100 000 pracowników by zaspokoić potrzeby związane z pakowaniem i dostawami. Póki co przypadki wirusa wykryto w 17 magazynach Amazona w USA. Walmart również poszukuje pracowników – 150 tysięcy nowych miejsc pracy ma się pojawić do maja.
 • United Airlines i Delta Airlines z zadowoleniem przyjęły pakiet pomocowy w kwocie $50 mld, który zdaniem spółek uchroni miejsca pracy (~750k w całej branży przewozów lotniczych w USA) do września. Spadek ruchu w amerykańskich liniach sięga nawet 90% z rekordowych 2,5 mln pasażerów dziennie przed pandemią, a brak popytu na podróże może się przeciągnąć nawet do Q2 2021. Jednocześnie ze wsparciem finansowym rząd zachęca firmy, by te ograniczały tydzień pracy i zachęcały swoich pracowników do bezpłatnych urlopów czy wcześniejszych emerytur.
 •  BlackRock Inc będzie zarabiać mniej niż $8 mln rocznie za swoją rolę w zakupach komercyjnych papierów wartościowych zabezpieczonych hipoteką przez FED. Stawka prowizji dla firmy jest degresywna w miarę wzrostu wydatków FED, by zejść do zera po przekroczeniu $50 mld wydanej przez FED. BlackRock Inc w 2019 roku wygenerowała przychód ponad $14,5 mld zarządzając ponad $7 trylionami aktywów. BlackRock będzie również nadzorował kredyt korporacyjny na rynku wtórnym, który będzie kupował obligacje korporacyjne i fundusze notowane na giełdzie.
 •  SpaceX Elona Muska wygrało kontrakt NASA dotyczący kapsuły kosmicznej mającej w przyszłości dostarczać ładunki do amerykańskiej bazy księżycowej. Rakieta Falcon Heavy wraz z pojazdem kosmicznym Dragon XL ma operować po uruchomieniu Lunar Gateway w trzeciej dekadzie XXI wieku. Ładowność określono na ponad 5 ton, a sam pojazd będzie pozostawał na stacji orbitalnej księżyca przez 6 do 12 miesięcy. Nie podano dokładnej kwoty jaką otrzyma SpaceX za swoje usługi.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Related Posts